جشنواره ملی پارچه فجر پلی برای ارتباط با زبان هنر/تجلی پتانسیل های فرهنگی هنری استان در این جشنواره/پیاده سازی نقوش اندیشه های ایرانی با سلیقه جهانی

معاون هنری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی یزد گفت:ارتباط جشنواره ملی پارچه فجر یزد با زبان هنر رسمی و تجلی پتانسیل های فرهنگی و هنری استان از جمله نکات بارز برگزاری این جشنواره محسوب می شود.
محمود دهقان هراتی معاون هنری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی یزد در گفت و گو با خبرنگار نخستین جشنواره ملی پارچه فجر با اشاره به جای خالی این جشنواره در میان جشنواره های دیگر گفت:یکی از هویت های فرهنگی و تاریخی ما در طول تاریخ پارچه است که در طول تاریخ زبانزد عام و خاص بوده است.
وی با بیان اینکه ایران جز کشور های پیشگام در صادرات و کار روی پارچه بوده است افزود:ظرفیت هنری و فرهنگی پارچه مغفول مانده که بخش قابل توجهی از اندیشه و افکار ما را شکل می داده است.
معاون هنری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی یزد ادامه داد:یزد قدمتی دیرینه به عنوان یکی از قطب های تولید پارچه دارد و باید به سمتی برود که به داشته های فرهنگی خود در حوزه پارچه بیشتر توجه کند تا با تبدیل شدن به یک برند به عموم مردم انتقال داده شود.
دهقان برگزاری این چنین جشنواره هارا عاملی در راستای ارتباط با زبان هنر رسمی و تجلی پتانسیل های فرهنگی و هنری استان بیان کرد و گفت:گسترش هنر های کاربردی می تواند در این جشنواره موثر باشد اما پارچه برای خوب دیده شدن نیازمند تلفیق طرح های خوب با ذوق و سلیقه است.
وی بیان داشت:دیده شدن نقاط ضعف و قوت قابلیت های ما در حوزه پارچه و استفاده صنعتگران از آن، از دیگر نکات بارز جشنواره است که برای رونق تولید و صادرت می تواند موثر باشد.
معاون هنری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی یزد به تبیین انتظارات خود از جشنواره ملی پارچه فجر استان پرداخت و گفت:باید بیشترین فضای تعاملی بین هنرمندان و استاد کاران پارچه ایجاد کنیم و به خودباوری فرهنگی برسیم تا به داشته های فرهنگی خود در حوزه لباس افتخار کرده و آن را به عنوان برند معرفی کنیم.
دهقان تصریح کرد:باید با نقوشی بر آمده از اندیشه ناب ایرانی اما با سلیقه جهانی روبرو شد تا قدرت انتظار هنرمندان ما با داشته های فرهنگی و با پیشینه هنری در آمیخته شود.
وی خطاب به مردم خاطر نشان کرد:باید مشارکت هم افزایی به گونه ای باشد که همگان مردم این جشنواره را متفاوت تر از رویداد های دیگر مشاهده کنند بنابراین انتظار می رود مردم این خود انگیختگی را درک کنند و برای شکوفا و فراگیر شدن آن گام بردارند.
معاون هنری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی یزد همچنین جشنواره ملی پارچه فجر را یکی از اهداف کارگروه مد و لباس استان برشمرد و افزود:فعالیت این کارگروه در سال گذشته با هدف رصد و پایش فضای پوشش مد لباس تمامی اقشار مردم آغاز شده و در راستای ارتقا سلیقه پوشش مردم و جامعه ای متناسب با فرهنگ اسلامی گام بر می دارد.

به بالای صفحه بردن