یزد خواستگاه اصلی پارچه و دست بافته های یزدی است.

یزد خواستگاه اصلی پارچه و دست بافته های یزدی است
مدیرکل میراث فرهنگی در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار جشنواره ملی پارچه فجر گفت : یزد خواستگاه اصلی پارچه و دست بافته های یزدی است و اگر جایی قرار باشد جشنواره پارچه فجر برگزار شود قطعا آن شهر ، شهر یزد است.
فاطمی برگزاری این جشنواره ها را یک برگشت به گذشته دانست و گفت : این گونه جشنواره ها میتواند توسعه آینده را هم در بر داشته باشد و نفش مهمی در ترویج پارچه های اصیل ایرانی در شهر یزد داشته باشد.
مدیر کل میراث فرهنگی با اشاره به اینکه نبوغ و خلاقیت یزدی ها در صنایع و سازه ها باعث شد یزد جهانی شود افزود : خیلی از پارچه های قدیم یزد به عنوان برند در سراسر جهان به فروش میرسید و اینکه امپراتور چین لباس های خود را به بافندگان یزدی سفارش می داد حاکی از قدرت منسوجات قدیم یزد بوده است.
وی تغییر سمت و سوی صنعت نساجی ، از دست بافته هایی که هنر مردم یزد بودند ولی به سمت صنعتی شدن رفته اند را عامل اصلی در به فراموش سپرده شدن منسوجات دستبافت یزدی دانست و به تشریح برنامه های میراث فرهنگی برای احیای این صنعت پرداخت.
احیا و مرمت کارگاها ، آموزش نحوه بافت پارچه ها و منسوجات قدیم ،اعطای تسهیلات از جمله برنامه های حمایتی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان یزد می باشد.
فاطمی با اشاره به ثبت جهانی زیلو میبد گفت : تعدادی از پارچه های دست بافت ما مهر اسالت گرفته اند ولی هیچ پارچه ای نتوانسته ثبت جهانی شود چرا که یکی از پارامتر های جهانی شدن نقش اقتصادی این پارچه هاست که به دلیل تولیدات پایین آن نمی توان گفت نقش بسزایی در اقتصاد دارند .
فاطمی ورود طراحان مد به استفاده از پارچه های قدیمی را تحصین کرد و افزود : ما توانسته ایم تولیداتی چون کیف و کفش و لباس را با استفاده و تلفیقی از طرح و پارچه قدیمی به صورت مدرن به بازار ارائه کنیم که می تواند به حرکت ما درثبت جهانی کردن منسوجات قدیم کمک کند .
مدیر کل میراث فرهنگی از کلیه جوانان و دانشجویان طراحی پارچه و لباس خواست به دانش های نهفته در بین مرحله بافت و فروش دست پیدا کنند و پارچه های قدیمی را با سبک زندگی امروزی پیوندی دوباره بزنند.

.

به بالای صفحه بردن